טיפול בהתמקדות

בהתמקדות מופנית תשומת הלב פנימה. עוצמים בדרך כלל עיניים ומתכווננים בהנחיית הממקד לשים לב לתחושה שמורגשת באותו רגע בגוף. זה יכול להיות הבטן העולה ויורדת עם הנשימה, דקירה בשכמות , גרוד בגרון או כל תחושה אחרת. ואז פשוט נשארים עם התחושה. מנסים לתאר אותה בצורה מדוייקת במילים. הממקד יכול לומר למשל- תראה אם אתה יכול לתאר את המרקם של התחושה, למשל האם זה רך, דוקרני, דחוס? האם יש לזה צבע? וכולי. ככל שנשארים עם התחושה היא מתחילה להשתנות ולהתפתח. המתמקד יכול לשים לב למשל שהגרוד בגרון הופך לדחיסות שכאילו לוחצת כלפי מעלה. לפעמים מדובר בתחושות לא נעימות שלא מתחשק להישאר איתם. תחושה שמשהו לא נעים הולך ומתחזק ומתחשק לפתוח את העיניים ולהפסיק.  הממקד מלמד להישאר עם התחושה ממקום מקבל, יציב ומתעניין. אני מתבונן בתחושה כלשהי שבתוכי בלי בהלה אלא מתוך רצון להכיר חלקים בי, ואז התחושה לא מציפה אותי כי יש איזו הפרדה בינה לבין "האני המתבונן". השהות עם מה שעולה מתפתחת בהדרגה. הממקד מכוון ומאפשר העמקה. הוא יכול למשל לומר- תאר איזו איכות רגשית עולה מהתחושה, או איזה דימוי או זיכרון עולים וכולי. תהליך זה מעלה תכנים ורגשות פנימיים באופן עוצמתי ולא צפוי. על כן חשוב הליווי של הממקד. הממקד מאפשר תחושה של יציבות שמירה וביטחון ותחושה שהאדם אינו לבד בתהליך. החוויה בתהליך ההתמקדות הינה שתשומת הלב פנימה מניעה תהליך שגורם לדברים לעלות. זה מוביל לתחושת חיות והתעוררות. בנוסף מתפתח האני המתבונן- זה היכול לשהות עם חלקים בי מתוך קבלה ומבלי לדחותם. זה מאפשר לאדם להרגיש יותר שלם ולקבל את עצמו כפי שהוא.   
בטיפול עם ילדים אני משלבת לעיתים בין התמקדות לבין ביטוי דרך אומנות. אני יכולה למשל לבקש לצייר את התחושה המורגשת בגוף או להציע שהילד יתבונן ביצירה וישים לב איזו תחושה עולה אצלו בפנים.

 

 
*בטיפולים אין הפרדה ברורה לטיפול באומנות ולטיפול בהתמקדות כך שהחלוקה של חוות הדעת בין סוגי טיפולים אלה די אקראית.


מאוד נהניתי להפגש איתך כל שבוע . תודה על שלימדת אותי כל כך הרבה דברים ושעזרת לי עם הביטחון העצמי ועם הפחדים ועם ההורים. אני אוהבת אותך מאוד ואני מאחלת לכל ילד לבוא אליך. תודה.
                                                              נועם


מירב היקרה
עברנו ביחד דרך בה נהנינו לראות את רוני נפתחת, פורחת, גדלה ומתפתחת. מחכה בצפייה גדולה לימי שישי כדי לפגוש אותך...היה ביניכן קשר מיוחד! תודה על ההכלה, ההקשבה והעצות לאורך הדרך, שכן בלעדייך לא היינו מגיעים לתוצאה המופלאה- ילדה בוגרת ובטוחה בעצמה.
                                           ענת ועובד אילון
 

מירב יקרה. רצינו להודות לך מכל הלב, על שימת הלב, החום האהבה ובעיקר המקצועיות שהפגנת במהלך המפגשים.
ביתנו אהבה מאוד להגיע למפגשים אתך, היא ירדה בשמחה רבה מהאוטו כל פעם. גם הסוגיה שבגינה פנינו אלייך דעכה ואין לנו ספק שזה בזכות מקצועיותך, המסירות שלך והאחריות כלפי הילדים.
אוהבים מאוד, ונמשיך להמליץ עלייך בכל הזדמנות,
                                                           נילי זיו
 

למרב היקרה שלום,
תודה, שיצרת קשר כמעט מידי עם בני. תודה שבני נותן בך אמון רב,
תודה על הזמן שנתת מעבר לטיפול עצמו, כמו שיחות עם הגננת, איתי ובכלל. אני בהחלט מרגישה שבאמת אכפת לך והיחס שלך הוא כנה ואמיתי, וכן שאפשר לפנות אליך ותמיד תהייה קשובה.
תודה גדולה על כך שאני מרגישה שאכן נעשה שינוי חיובי בקשר שלי עם הבן שלי בעקבות הטיפול. וכן אני מרגישה שיש לבן שלי מקום אמין, מקצועי ורגיש כדי להביע ולעבד את מורכבות רגשותיו.
תודה שעזרת לבני לעשות צעד גדול קדימה.
                                                       נסיה כלאתי 
תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
Coi בניית אתרים
דף הבית